12 Aralık 2010 Pazar

inek meselesi...

nejdet baykal isimli arkadaş fatih altaylı'ya aşağıdaki yazıyı göndermiş:
"üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen çipurayı çiftlikte yetiştirmeyi başaran türkiye, dünyanın en güzel meralarına sahipken, ineği de taaa uruguay'dan getirmeyi başardı. yeterli ineğimiz yok çünkü. koyun sayımız iyi. öküz de getireceklerdi aslında. şöyle bi baktılar etrafa...
eee, yeteri kadar var. var ama, hayvan başka şey, hayvancılık başka şey maalesef. bu uruguay'dan ilk önce lugano gelmişti bize. bonservisi 6,5 milyon euro'ydu, 4 yılda ödenen para 14,5 milyon euro. uruguay ineklerinin tanesi 1800 euro. 8 bin tane gelecek, onlar da 14,5 milyon euro.
hadi diyelim, inek yetiştiremiyoruz. bi tane lugano yetiştirip uruguay'a göndermeyi becerebilseydik, inekler bedavaya gelecekti yani. o nedenle, lugano'nun kaptanı olduğu uruguay milli takımı, dünya kupası'na katılıyor, biz ise uruguay ineklerinden mangal yapıp kupayı televizyondan seyrediyoruz anca.
top çevirmeyi bırakıp kıyaslarsak: türkiye'nin nüfusu 72 milyon. alt tarafı 10 milyon ineği var. uruguay alt tarafı 3,5 milyon kişi. 13 milyon ineği var.
netice itibarıyla özet! mesele, üç çocuk yapmak değil yeğennn!
mesele, üç inek yapmak..."

taylan köken

1 yorum: